Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: models/frontend.php

Presa
  • Targul Taranului acreditat Earth Market
    Targul Taranului a devenind astfel prima piata turistica din Europa de Est parte a Retelei Internationale Earth Markets, un proiect Slow Food. In prezent Reteaua este formata din 10 targuri locale, aflate in Italia, Israel, India si Romania
  • Persepolis, proiecţie la Cinema-Edu
    Filmul de animaţie Persepolis, una dintre cele mai apreciate animaţii socio-politice din anii 2000, va aduce în atenţia elevilor o poveste despre libertate, maturizare şi importanţa alegerilor pe care le facem.
  • A doua editie Cinema-edu, in plina desfasurare
    In 2011 Asociatia Culturala Macondo lansa Cinema-edu, primul proiect social si de educatie cinematografica destinat elevilor din Romania. De-a lungul acelui an peste 3.000 de scolari au avut intalnire cu lumea filmului si cu criticii de film. Pentru 2012, proiectul in plina desfasurare se dovedeste la fel de ambitios.
  • Seară de film indie grecesc la NCRR
    Când ne gândim la Grecia ne vin în minte vacanţele, plajele însorite şi minunatul lor tzatziki. Dar ce ar fi să ne gândim şi la arta cinematografică elenă? Ca mulți dintre europenii cărora le plac filmele dar nu studiază îndeaproape subiectul probabil că nu știți foarte multe pelicule grecești.
    Continuare
  • Invitație specială la Festivalul Internațional de Film de la Veneția!
    Dragul nostru cinefil, Noul Cinematograf al Regizorului Roman te invita sa iei parte la organizarea celei de a doua editii a “27 Times Cinema” din cadrul prestigiosului Festival International de Film de la Venetia (31 august-10 septembrie 2011). Daca ai intre 18 si 25 ani si esti un mare iubitor de cinema, ai toate sansele sa faci parte din juriul tanar al festivalului, sa petreci 10 zile de vis in cel mai frumos oras din lume,… sa vezi o multime de filme bune si sa-i cunosti pe cei mai mari actori, regizori si oameni de film de pe planeta!
  • Cinefilia offline: Distribuția de film independent în România
    În Statele Unite, filmele independente sunt cele realizate fără sprijinul marilor studiouri. În Europa, majoritatea filmelor sunt co-finanțate din fonduri publice (deci complet independente nu sunt), dar criteriile după care consiliile cinematografice admit proiectele de film sunt, în orice caz, mai permisive decât la Hollywood.
  • 3000 de elevi din Bucuresti se pregatesc sa devina cinefili
    Peste 3000 de elevi din 37 de scoli si licee din Bucuresti participa la proiectul de educatie cinematografica Cinema.edu in perioada 7 martie pana la 10 iunie la Noul Cinematograf al Regizorului Roman.
    Continuare
  • Atmosfera plăcută de a vedea filme
    În ultimii doi ani, Noul Cinematograf al Regizorului Român (NCRR) a organizat evenimente ce au vizat popularizarea filmelor de autor şi încurajarea întîlnirilor şi discuţiilor publice cu regizori, cu critici de film sau cu personalităţi autohtone.
  • Start Cinema.edu 2, programul de educaţie socială prin film
    Pe 20 februarie se va da startul celei de-a doua ediţii a proiectului de educaţie socială prin film, Cinema.edu. Spre deosebire de anul trecut, ediţia din acest an se adresează elevilor de liceu, clasele IX-XII, din Bucureşti şi câteva dintre oraşele din sud şi sud-est (Ploieşti, Piteşti, Slobozia, Craiova, Caracal, Drobeta-Turnu Severin, Focşani, Bârlad, Giurgiu, Constanţa, Mioveni, Slatina, Brăila şi Corabia) şi se va defăşura pe parcursul întregului an.
  • Proiectie-eveniment de Ziua Europei la Noul Cinematograf al Regizorului Roman
    Luni, 9 mai, ora 19:00, NCRR va invita la proiectia speciala dedicata Zilei Europei a filmului Străina/Die Fremde (2010) in regia lui Feo Aladag. In cadrul proiectiei vor avea loc discutii legate de drepturile femeii si violenta in familie. Suntem onorati ca printre invitatii speciali ai serii, sa o avem alaturi pe doamna Yesim Oruc – Reprezentant Rezident al Programului Natiunilor Unite pentru Dezvoltare (PNUD) in Romania, si doamna Miruna Berescu, directorul Festivalului International de Film “Anonimul”, care vor discuta pe marginea problemelor sociale din film.